През 2025 г. най-вероятно цените на жилищните имоти ще се стабилизират и няма да имат интензивен ръст, както е през последните години, каза днес доц. д-р Анна Господинова, преподавател в катедра "Бизнес, инвестиции, недвижими имоти" в Икономическия университет (ИУ) във Варна и сертифициран оценител на недвижими имоти. Според нея ще се успокои и търсенето на жилища, особено като се има предвид, че голяма част от сделките се сключват с ипотечни кредити, а не е ясно дали банковата система няма да предприеме още рестриктивни мерки.
Пациентите с увреждания имат възможност да получат необходимите им помощни средства само в рамките на два дни след решението на ТЕЛК комисията благодарение на изградената от „Информационно обслужване“ електронна система за заявяване и отпускане на медицински изделия. Това каза Георги Недев, ръководител „Здравноосигурителни системи“ в компанията, цитиран в съобщение от „Информационно обслужване“.
Електронизирането на процеса е намалило времето с впечатляващите 20 пъти в сравнение с периода преди 1 юли 2022 г., когато платформата беше пусната в експлоатация. Тогава заявяването и отпускането на помощните средства отнемаше средно около 40 дни, като на хората с увреждания, голяма част от които са трудно подвижни, им се налагаше да обикалят по институциите за одобрение и отчитане на фактурите за получените помощни средства. Пациентите трябваш
Историите на пет жени и един мъж, преживели домашно насилие, бяха представени в Перник в рамките на проекта „Код синьо за цялата страна“. Като част от кампанията, днес в Международния младежки център в Перник се проведе среща с представители на МВР, институции и организации, работещи в сферата на превенцията на насилието, основано на пола.
„Чрез интерпретациите на талантливи български актьори бяха пресъздадени преживяванията на пет жени и един мъж. Предадена беше болката и силата им, и се надяваме, че ще вдъхновят другите да потърсят помощ“, каза Лора Радкова, един от организаторите.
Идеята за „Код синьо“ се заражда преди близо две години, тогава създателите са имали желанието да разкажат за сериозния проблем, свързан с домашното насилие. Тогава те са походили по начин, който ще привлече повече вниманието на аудиторията - чрез прогноз
Благотворителен концерт „Бъдеще за Боби“ събра тази вечер в залата на драматичния театър в Монтана стотици изпълнители на български фолклор, модерни танци, певчески групи и индивидуални изпълнители от Монтана и Лом и региона.
В концерта участват танцов ансамбъл „Северняци“ – Монтана, певческа група „Пъстренец Jr“ – Монтана, школа по народни танци „Канатица“ – Монтана, Вокална група „Шоколадче“ – Лом, танцовите ансамбли „Младост“, „Пъстрина“ и „Радост“ – Монтана, и още десетина формации от региона, както и индивидуални изпълнители от Обединен детски комплекс от „Ние, врабчетата“ от Монтана.
Билетите за концерта са по десет лева, като се продават и български знамена с лика на болното момче на цена от един лев.
Божидар Боянов
Със свое решение служебното правителството одобри допълнително национално публично съфинансиране по инвестиции в сектор „Енергетика“ от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на страната ни, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Финансовият ресурс е за покриване на разходи за данък върху добавената стойност, който не подлежи на възстановяване чрез данъчен кредит по Закона за данък върху добавената стойност, уточняват от правителствената пресслужба. Предвид спецификата на дейностите и крайните получатели е идентифицирана необходимост от допълнителен ресурс по следните инвестиции в сектор „Енергетика“ от НПВУ: „Подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата“ - средства в размер на 17 999 342 лева; „Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение
На насрочената за днес редовна сесия общинските съветници в Кайнарджа ще приемат отчет за 2024 година и план за 2025 година за изпълнение на мерките за енергийна ефективност в общината. Това става известно от публикувания на сайта на администрацията дневен ред на заседанието.
Съветниците ще гласуват още продажбата на общински имоти в селата Краново и Голеш. Ще бъде взето решение относно изменение подробния устройствен план-план за регулация и изменение на част от уличната регулация на село Полковник Чолаково
На заседанието ще бъдат гласувани 5 точки. Всички докладни записки към тях са внесени от кмета на общината инж. Любен Сивев.
В момента търсене на недвижими имоти има, но предлагането на качествени такива е ограничено, каза още Господинова. Според нея недостигът е при новото строителство. Купувачите търсят основно жилища в нови сгради, но да са на етап акт 15 или акт 16, допълни експертката.
Мнението на Господинова е, че за реален пазар на жилищни недвижими имоти може да се говори само в няколко от големите градове в страната. В по-малките населени места търсенето е по-ограничено, случват се по-малко сделки, съответно и цените на квадратен метър площ са много по-ниски, посочи експертът. Тя припомни, че основният мотив да се обитава дадена територия е икономическият, там, където има доходи, и затова населението продължава да се концентрира в няколко града. Съвсем логично това обуславя и по-високата цена на жилищата, посочи Господинова. И допълни, че когато има търсене и купувачи, които са готови да платят, продавачите нормално искат повече пари за имота.
Доц. Господинова бе модератор на дискусионен панел по време на 39-ата международна научно-практическа конференция "Строително предприемачество и недвижима собственост", чийто домакин е Икономическият университет. Организатор на форума е катедра "Бизнес, инвестиции, недвижими имоти", а в разговора участват учени, изследователи, представители на бизнеса и студенти. Конференцията бе открита от ректора на ИУ проф. Евгени Станимиров.
Позицията на ръководителя на катедрата доц. д-р Тодор Райчев беше, че енергийната ефективност на жилищата придобива все по-голямо значение за купувачите. За пазара във Варна той смята, че ще расте интересът към имоти в предградията и в близките населени места. Според него атрактивни ще останат и жилищата за отдаване под наем, като много инвеститори търсят възможности да вложат в имоти, намиращи се на атрактивни позиции.
За 2025 г. очакванията на доц. Райчев са, че ще се повиши интересът към проекти, които отговарят на модерните екологични и строителни норми. За клиента ще бъдат все по-важни наличието на различни технологични системи, включително за възобновяема енергия и рециклиране на вода. Позицията на Райчев е, че цените на имотите като цяло ще се стабилизират. Според него Варна ще остане един от водещите пазари на недвижими имоти у нас, редом със София и Пловдив.
Светлините на коледната елха в Попово ще заблестят на 3 декември. За жителите на Бялото градче е подготвена разнообразна програма, която ще започне в 17:00 часа на централния площад „Александър Стамболийски“, информират от общинската администрация.
Основно участие в празничната вечер ще вземат аниматорска група „Веселяците“ от Русе. Разнообразие от забавни игри са подготвени за най-малките жители на Попово, уверяват организаторите.
В програмата ще вземат участие възпитаници на представителния детско-юношески фолклорен ансамбъл „Северняче“, с главен художествен ръководител Станимир Иванов и помощник ръководител Силвия Трифонова – Маринова.
Обратното броене до запалването на разноцветните светлини върху стилизираното коледно дръвче в Попово ще извърши председателят на Общинския съвет Георги Георгиев.
Кулминацията на в
Общинският съвет в Макреш прие нова наредба за определяне размера на местните данъци, както и изменение, и допълнение на наредбата за местните такси и цени на услуги, каза председателят Саня Кирилова.
На заседанието са присъствали всички 11 общински съветници, като е гласувана и план-сметката за приходите и разходите за извършване на услугите по събиране, извозване и обезвреждане в депа за битови отпадъци и за поддържането на чистота на площите за обществено ползване за 2025 г. Общинският съвет е дал съгласие да се дофинансира държавната дейност „Общинска администрация“ с 50 хил. лв. собствени приходи.
По молба от Клуба на инвалида в село Раковица са отпуснати средства за отпразнуване международният ден на инвалида. Съветниците упълномощиха кмета Митко Антов да присъства на извънредно общо събрание на акционерите на Многопрофилната болница за активно лечение
Областният управител на Сливен Чавдар Божурски свика извънредно областната епизоотична комисия във връзка с лабораторно потвърдено огнище на шарка по дребните преживни животни в обект в село Желю войвода, съобщиха от пресцентъра на институцията. За новото огнище обявиха на официалната си страница от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Заболяването е установено в животновъден обект със 150 овце.
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването, съгласно правилата на европейското и националното законодателство – хуманно умъртвяване и обезвреждане на всички заразени и контактни дребни преживни животни в обекта, посочват от БАБХ. Собствениците ще бъдат обезщетени съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Това е второ огнище на шарка по дребните преживни животни в рамките на няколко дни след случая във Велинград.
За заразат
За три часа в област Търговище са установени 26 нарушения на Закона за движение по пътищата в рамките на специализираната полицейска операция. Това съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР в Търговище. Акцията е осъществена по метода на широкообхватния контрол и е проведена вчера.
В проверките на главния път София – Варна за времето от 9:00 до 12:00 часа освен полицейски служители са участвали и екипи на областните поделения на Изпълнителна агенция (ИА) “Автомобилна администрация“, БГ ТОЛ и Националната агенция за приходите (НАП).
Проверени са водачите на 138 моторни превозни средства, от които 110 – леки, и 28 – товарни. Полицейските екипи са констатирали общо 26 нарушения на Закона за движение по пътищата. Съставили са съответно 11 акта за установяване на административно нарушение и са наложили 15 глоби с фиш. По време на ак
Столичният общински съвет (СОС) ще разгледа предложения за отпускане на средства за покупка на апаратура и ремонти в общински лечебни заведения за над два млн. лв. Това сочи дневният ред, публикуван на сайта на Столичната община.
Университетската Първа многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) "Св. Йоан Кръстител" иска от СОС финансиране, за да купи нов рентгенов апарат за отделението по образна диагностика. Сега действащият мамограф в общинската болница е на повече от 18 години и често се разваля, пише в доклада. Съвременната дигитална апаратура ще позволи да бъде намалено времетраенето на изследванията и дозата на облъчване на пациентите, е допълнено в доклада до СОС, внесен от председателя на Здравната комисия Ваня Григорова и нейните заместници д-р Антон Койчев и Саад Алуани.
Необходимите средства за дигитален рентгенов апарат са 220 хил. лв. без ДДС. Общ